Међународни дан борбе против насиља над женама

Међународни дан борбе против насиља над женама обележава се 25. новембра. Како је то једна од најважнијих тема данашњице, важно ју је на адекватан и прилагођен начин обрадити са ученицима. Данас, у просторији наше школе, одржана је радионица на ту тему. Дефектолози у настави Милица Миловић, Бојана Арсић, Никола Аћимовић и Урош Мајсторовић су обрадили тему кроз разговор о томе шта је насиље, какви облици насиља постоје, које су одлике насилника, а које жртве, шта је важно урадити уколико доживимо или видимо да неко у нашем окружењу трпи насиље. Након детаљног разговора, кроз једноставну демонстрацију гужвања листа папира, приближили смо ученицима метафору папира као стања појединца након претрпљеног насиља и спорог и непотпуног процеса зацељења. Убрзо смо сви заједно погледали кратак филм о насиљу и разговарали о томе које облике насиља смо видели у току пројекције филма, како бисмо их препознали, избегли и указали на исте. Ученици су били веома активни и заинтересовани за разговор на ову тему па смо поделили и нека наша лична искуства.

Важно је говорити о овом проблему и из тих разлога се наша школа као и колеге у њој, увек потруде да кроз адекватну радионицу ученицима приближе горепоменуту тему.

Текст: Милица Миловић
Фотографија: Никола Поповић